Men blir det några jobb?

Regeringen höjer ROT-avdraget från 30 till 50 procent. Eftersom det faktiskt sänkts en gång så vet vi lite om troliga effekter på sysselsättning. Så här skrev Riksrevisionen i sin rapport om ROT hösten 2023:

”Hushållens efterfrågan på tjänster med rotavdrag minskade relativt lite när subventionsgraden sänktes från 50 till 30 procent. Det indikerar att hushållens långsiktiga efterfrågan på rottjänster påverkades förhållandevis lite av den relativt stora prisuppgång som sänkningen medförde. ”

När ROT-avdraget sänktes från 50 till 30 procent motsvarade det en prisökning på arbete med 40 procent. Trots det var effekterna på efterfrågan marginella. Som huvudnummer i dagens paket för att få fart på sysselsättning och ekonomi ter sig därför ett ökat avdrag för att renovera hus lindrigt sagt tveksamt. ROT-avdraget ger inte heller några nya bostäder.

Men den gamla trätan om huruvida ROT är en subvention eller inte torde i alla fall vara avgjord.